

1. Isoquinoline, 1,2,3,4,5,6,7,8-octahydro-1-[(4-methoxyphenyl)methyl]-, (1s)-
2. Schembl6437154
3. Zinc5018815
4. (s)-1-(4-methoxybenzyl)-1,2,3,4,5,6,7,8-octahydroisoquinoline
| Molecular Weight | 257.37 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C17H23NO |
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 257.177964357 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.177964357 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 21.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 328 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
CAS Number : CAS-30356-07-1
End Use API :
End Use API : Dextromethorphan Hydrobromide
About the Company : Shreeneel Chemicals is dedicated to quality healthcare development and fostering a knowledgeable environment. The company was founded by Mr. Sanjay Tavethiya and Mr. Anoopsingh Tomar in...

CAS Number : CAS-30356-07-1
End Use API :
End Use API : Dextromethorphan Hydrobromide
About the Company : Venkata Narayana Active Ingredients (Formerly Nutra Specialties Private Limited) Promoted by a well-known business house of India, Mr. Abhaya Kumar Jain who has vast experience in the P...

(S)-1-?4-methoxybenzyl?-1,2,3,4,5,6,7,8-octahydroi...
CAS Number : 30356-07-1
End Use API :
End Use API : Dextromethorphan
About the Company : Zhejiang Bamboo Pharmaceuticals is a new, innovative, green, high-grade pharmaceutical intermediate, API and oral solid formulation pharmaceutical manufacturer which was established in ...

Pharm-Rx is a reputed global importer and distributor of pharmaceutical active ingredients.
Cambrex is an innovative life sciences company with a refreshingly human approach.
Pharm-Rx is a reputed global importer and distributor of pharmaceutical active ingredients.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
Rochem, your partner in developing, sourcing, and supplying pharmaceutical & animal health ingredients of Chinese origin.