Synopsis
Synopsis
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers


1. Spr994
2. Tebipenem
1. Tbpm-pi-hbr
2. Spr994
3. Nt65dx774j
4. Spr-994
5. Tebipenem Pivoxil Hydrobromide [usan]
6. 1381788-20-0
7. Tebipenem Pivoxil Hydrobromide (usan)
8. 1-azabicyclo(3.2.0)hept-2-ene-2-carboxylic Acid, 3-((1-(4,5-dihydro-2-thiazolyl)-3-azetidinyl)thio)-6-((1r)-1-hydroxyethyl)-4-methyl-7-oxo-, (2,2-dimethyl-1-oxopropoxy)methyl Ester, Hydrobromide (1:1), (4r,5s,6s)-
9. Unii-nt65dx774j
10. Chembl4297677
11. D11421
12. ((2,2-dimethylpropanoyl)oxy)methyl (4r,5s,6s)-3-((1-(4,5-dihydrothiazol-2-yl)azetidin-3-yl)sulfanyl)-6-((1r)-1-hydroxyethyl)-4-methyl-7-oxo-1-azabicyclo(3.2.0)hept-2-ene-2-carboxylate Monohydrobromide
| Molecular Weight | 578.5 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C22H32BrN3O6S2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 577.09159 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 577.09159 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 159 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 908 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 2 |
Honour is a leading global CDMO and specialty chemicals manufacturer with seven world-class sites delivering quality-driven solutions.



FULL SCREEN VIEW Click here to open all results in a new tab [this preview display 10 results]
Market Place
ABOUT THIS PAGE
90
PharmaCompass offers a list of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturer or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturer or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide supplier.
A Tebipenem manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of Tebipenem, including repackagers and relabelers. The FDA regulates Tebipenem manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. Tebipenem API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
click here to find a list of Tebipenem manufacturers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PhamaCompass.
A Tebipenem supplier is an individual or a company that provides Tebipenem active pharmaceutical ingredient (API) or Tebipenem finished formulations upon request. The Tebipenem suppliers may include Tebipenem API manufacturers, exporters, distributors and traders.
click here to find a list of Tebipenem suppliers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PharmaCompass.
Tebipenem Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of Tebipenem GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Tebipenem GMP manufacturer or Tebipenem GMP API supplier for your needs.
A Tebipenem CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to Tebipenem's compliance with Tebipenem specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
Tebipenem CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each Tebipenem CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
Tebipenem may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (Tebipenem EP), Tebipenem JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (Tebipenem USP).