Synopsis
Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers


1. Thorium X
1. Thorium X
2. 13233-32-4
3. 224ra
4. Radium, Isotope Of Mass 224
5. 5se5nog2nw
6. Radium-224 And Its Decay Products
7. Unii-5se5nog2nw
8. Radium Ra-224
9. Chebi:80503
10. Dtxsid50912341
| Molecular Weight | 224.02021 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | Ra |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 224.02021 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.02021 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 1 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 0 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
ABOUT THIS PAGE
25
PharmaCompass offers a list of Radium-224 API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Radium-224 manufacturer or Radium-224 supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Radium-224 manufacturer or Radium-224 supplier.
A Radium-224 manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of Radium-224, including repackagers and relabelers. The FDA regulates Radium-224 manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. Radium-224 API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A Radium-224 supplier is an individual or a company that provides Radium-224 active pharmaceutical ingredient (API) or Radium-224 finished formulations upon request. The Radium-224 suppliers may include Radium-224 API manufacturers, exporters, distributors and traders.
Radium-224 Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of Radium-224 GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Radium-224 GMP manufacturer or Radium-224 GMP API supplier for your needs.
A Radium-224 CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to Radium-224's compliance with Radium-224 specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
Radium-224 CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each Radium-224 CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
Radium-224 may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (Radium-224 EP), Radium-224 JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (Radium-224 USP).