Synopsis
Synopsis
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers


1. Spr994
2. Tebipenem
1. Tbpm-pi-hbr
2. Spr994
3. Nt65dx774j
4. Spr-994
5. Tebipenem Pivoxil Hydrobromide [usan]
6. 1381788-20-0
7. Tebipenem Pivoxil Hydrobromide (usan)
8. 1-azabicyclo(3.2.0)hept-2-ene-2-carboxylic Acid, 3-((1-(4,5-dihydro-2-thiazolyl)-3-azetidinyl)thio)-6-((1r)-1-hydroxyethyl)-4-methyl-7-oxo-, (2,2-dimethyl-1-oxopropoxy)methyl Ester, Hydrobromide (1:1), (4r,5s,6s)-
9. Unii-nt65dx774j
10. Chembl4297677
11. D11421
12. ((2,2-dimethylpropanoyl)oxy)methyl (4r,5s,6s)-3-((1-(4,5-dihydrothiazol-2-yl)azetidin-3-yl)sulfanyl)-6-((1r)-1-hydroxyethyl)-4-methyl-7-oxo-1-azabicyclo(3.2.0)hept-2-ene-2-carboxylate Monohydrobromide
| Molecular Weight | 578.5 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C22H32BrN3O6S2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 577.09159 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 577.09159 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 159 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 908 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 2 |
Market Place
ABOUT THIS PAGE
90
PharmaCompass offers a list of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturer or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturer or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide supplier.
A Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide, including repackagers and relabelers. The FDA regulates Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. Tebipenem Pivoxil Hydrobromide API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
click here to find a list of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide manufacturers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PhamaCompass.
A Tebipenem Pivoxil Hydrobromide supplier is an individual or a company that provides Tebipenem Pivoxil Hydrobromide active pharmaceutical ingredient (API) or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide finished formulations upon request. The Tebipenem Pivoxil Hydrobromide suppliers may include Tebipenem Pivoxil Hydrobromide API manufacturers, exporters, distributors and traders.
click here to find a list of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide suppliers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PharmaCompass.
Tebipenem Pivoxil Hydrobromide Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of Tebipenem Pivoxil Hydrobromide GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Tebipenem Pivoxil Hydrobromide GMP manufacturer or Tebipenem Pivoxil Hydrobromide GMP API supplier for your needs.
A Tebipenem Pivoxil Hydrobromide CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to Tebipenem Pivoxil Hydrobromide's compliance with Tebipenem Pivoxil Hydrobromide specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
Tebipenem Pivoxil Hydrobromide CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each Tebipenem Pivoxil Hydrobromide CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
Tebipenem Pivoxil Hydrobromide may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (Tebipenem Pivoxil Hydrobromide EP), Tebipenem Pivoxil Hydrobromide JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (Tebipenem Pivoxil Hydrobromide USP).