Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. Cetyl Chloride
2. Hexadecyl Chloride
3. Hexadecane, 1-chloro-
4. N-hexadecyl Chloride
5. Palmityl Chloride
6. 1-chloro-hexadecane
7. 1-hexadecyl Chloride
8. Wq5zks3ek3
9. Nsc-43727
10. Nsc-57106
11. Chloro Hexadecane
12. Unii-wq5zks3ek3
13. Dsstox_cid_7580
14. 1-chlorohexadecane, 95%
15. Dsstox_rid_78511
16. Nciopen2_002284
17. Dsstox_gsid_27580
18. Schembl437217
19. Chembl3184566
20. Dtxsid3027580
21. Nsc43727
22. Nsc57106
23. Einecs 225-461-7
24. Tox21_202749
25. Mfcd00000959
26. Nsc 57106
27. Zinc60117143
28. Akos009031446
29. Cs-w012500
30. Ncgc00260297-01
31. Cas-4860-03-1
32. Db-050393
33. Ft-0623575
34. 1-chlorohexadecane, Purum, >=97.0% (gc)
35. A827568
36. J-520013
37. Q27292774
| Molecular Weight | 260.9 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C16H33Cl |
| XLogP3 | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 260.2270787 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 260.2270787 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 123 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
ABOUT THIS PAGE
75
PharmaCompass offers a list of 1-Chlorohexadecane API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right 1-Chlorohexadecane manufacturer or 1-Chlorohexadecane supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred 1-Chlorohexadecane manufacturer or 1-Chlorohexadecane supplier.
A Cetyl chloride manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of Cetyl chloride, including repackagers and relabelers. The FDA regulates Cetyl chloride manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. Cetyl chloride API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A Cetyl chloride supplier is an individual or a company that provides Cetyl chloride active pharmaceutical ingredient (API) or Cetyl chloride finished formulations upon request. The Cetyl chloride suppliers may include Cetyl chloride API manufacturers, exporters, distributors and traders.
Cetyl chloride Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of Cetyl chloride GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Cetyl chloride GMP manufacturer or Cetyl chloride GMP API supplier for your needs.
A Cetyl chloride CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to Cetyl chloride's compliance with Cetyl chloride specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
Cetyl chloride CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each Cetyl chloride CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
Cetyl chloride may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (Cetyl chloride EP), Cetyl chloride JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (Cetyl chloride USP).