Synopsis
Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. Miv 150
2. Miv-150
3. Miv150
4. Pc 817
5. Pc-817
6. Pc817 Cpd
1. Miv-150
2. 231957-54-3
3. Miv 150
4. Miv-1r
5. Chembl391735
6. 824vsi942y
7. Pc-815
8. Unii-824vsi942y
9. 1-(5-cyanopyridin-2-yl)-3-[(1s,2s)-2-(6-fluoro-2-hydroxy-3-propanoylphenyl)cyclopropyl]urea
10. Pc 815
11. Miv150
12. Schembl3732549
13. Dtxsid70177773
14. Zinc3941595
15. Bdbm50477159
16. Pc-1005 Component Miv-150
17. Hy-19378
18. Miv-150 Component Of Pc-1005
19. Cs-0015478
20. Q27269302
21. 1-(5-cyano-2-pyridyl)-3-[(1s,2s)-2-(6-fluoro-2-hydroxy-3-propanoyl-phenyl)cyclopropyl]urea
22. Urea, N-(5-cyano-2-pyridinyl)-n'-((1s,2s)-2-(6-fluoro-2-hydroxy-3-(1-oxopropyl)phenyl)cyclopropyl)-
23. Urea, N-[(1s,2s)-2-[6-fluoro-2-hydroxy-3-(1-oxopropyl)phenyl]cyclopropyl]-n'-(5-cyano2-pyridinyl)-
| Molecular Weight | 368.4 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H17FN4O3 |
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 368.12846858 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 368.12846858 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 115 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 621 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
ABOUT THIS PAGE
69
PharmaCompass offers a list of MIV-150 API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right MIV-150 manufacturer or MIV-150 supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred MIV-150 manufacturer or MIV-150 supplier.
A MIV-150 manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of MIV-150, including repackagers and relabelers. The FDA regulates MIV-150 manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. MIV-150 API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A MIV-150 supplier is an individual or a company that provides MIV-150 active pharmaceutical ingredient (API) or MIV-150 finished formulations upon request. The MIV-150 suppliers may include MIV-150 API manufacturers, exporters, distributors and traders.
MIV-150 Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of MIV-150 GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right MIV-150 GMP manufacturer or MIV-150 GMP API supplier for your needs.
A MIV-150 CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to MIV-150's compliance with MIV-150 specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
MIV-150 CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each MIV-150 CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
MIV-150 may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (MIV-150 EP), MIV-150 JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (MIV-150 USP).