Synopsis
Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. Choloxin
2. D Thyroxine
3. D-t4 Thyroid Hormone
4. D-thyroxine
5. Dextrothyroxine
6. Dextrothyroxine Sodium
7. Sodium Dextrothyroxine
1. Dextrothyroxine Sodium
2. Dextrothyroxine Sodium Hydrate
3. 7054-08-2
4. 0h00n2ahsp
5. D-thyroxine Sodium Salt
6. Dextrothyroxine Sodium (usan)
7. Dextrothyroxine Sodium [usan]
8. Anhydrous Dextrothyroxine Sodium
9. Sodium;(2r)-2-amino-3-[4-(4-hydroxy-3,5-diiodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]propanoate;hydrate
10. Choloxin (tn)
11. Unii-0h00n2ahsp
12. Schembl7112166
13. Chembl3545058
14. Dtxsid60220803
15. Dextrothyroxine Sodium [vandf]
16. Dextrothyroxine Sodium [mart.]
17. D-tyrosine, O-(4-hydroxy-3,5-diiodophenyl)-3,5-diiodo-, Monosodium Salt Hydrate
18. Dextrothyroxine Sodium [usan:usp:inn]
19. Dextrothyroxine Sodium [orange Book]
20. Dextrothyroxine Sodium Hydrate [mart.]
21. D03750
22. Thyroxine, Monosodium Salt, Hydrate, D-
23. Q27236769
24. D-tyrosine, O-(4-hydroxy-3,5-diiodophenyl)-3,5-diiodo-, Monosodium Salt, Hydrate
| Molecular Weight | 816.87 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C15H12I4NNaO5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 816.6792 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 816.6792 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 426 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 3 |
ABOUT THIS PAGE
11
PharmaCompass offers a list of Dextrothyroxine API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Dextrothyroxine manufacturer or Dextrothyroxine supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Dextrothyroxine manufacturer or Dextrothyroxine supplier.
A Choloxin manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of Choloxin, including repackagers and relabelers. The FDA regulates Choloxin manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. Choloxin API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A Choloxin supplier is an individual or a company that provides Choloxin active pharmaceutical ingredient (API) or Choloxin finished formulations upon request. The Choloxin suppliers may include Choloxin API manufacturers, exporters, distributors and traders.
Choloxin Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of Choloxin GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Choloxin GMP manufacturer or Choloxin GMP API supplier for your needs.
A Choloxin CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to Choloxin's compliance with Choloxin specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
Choloxin CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each Choloxin CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
Choloxin may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (Choloxin EP), Choloxin JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (Choloxin USP).