Synopsis
Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. 112246-73-8
2. (+)-ipc2bcl
3. (+)-diisopinocampheyl Chloroborane
4. Borane, Chlorobis[(1s,2r,3s,5s)-2,6,6-trimethylbicyclo[3.1.1]hept-3-yl]-
5. (+)-dip-chloride
6. (+)-b-chlorodiisopinocamphenylborane
7. (-)-b-chlorodiisopinocampheylborane
8. (+)-diisopinocampheylchloroborane
9. Schembl4864880
10. ( )-chlorodiisopinocampheylborane
11. (+)-b-chlorodiisopinocampheyl-borane
12. Akos016015001
13. Zinc169743363
14. Ac-22730
15. Cs-0008304
16. (+)-dip-chloride(tm), 90-105% (approx.)
17. Chlorobis[(1s,2r,3s,5s)-2,6,6-trimethylbicyclo[3.1.1]hept-3-yl]borane
| Molecular Weight | 320.7 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C20H34BCl |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 320.2442089 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.2442089 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 428 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
ABOUT THIS PAGE
61
PharmaCompass offers a list of (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane manufacturer or (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane manufacturer or (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane supplier.
A (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane, including repackagers and relabelers. The FDA regulates (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane supplier is an individual or a company that provides (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane active pharmaceutical ingredient (API) or (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane finished formulations upon request. The (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane suppliers may include (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane API manufacturers, exporters, distributors and traders.
(+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane GMP manufacturer or (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane GMP API supplier for your needs.
A (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane's compliance with (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
(+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
(+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia ((+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane EP), (+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia ((+)-B-Chlorodiisopinocampheyl-Borane USP).