Synopsis
Synopsis
0
API Suppliers
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. Als-3 Compound
1. 947331-05-7
2. Di4662mk4n
3. Allisartan Isoproxil [who-dd]
4. ((isopropoxycarbonyl)oxy)methyl 1-((2'-(1h-tetrazol-5-yl)-[1,1'-biphenyl]-4-yl)methyl)-2-butyl-4-chloro-1h-imidazole-5-carboxylate
5. 1h-imidazole-5-carboxylic Acid, 2-butyl-4-chloro-1-((2'-(2h-tetrazol-5-yl)(1,1'-biphenyl)-4-yl)methyl)-, (((1-methylethoxy)carbonyl)oxy)methyl Ester
6. Unii-di4662mk4n
7. Schembl761436
8. Sb16810
9. ((isopropoxycarbonyl)oxy)methyl 1-((2'-(2h-tetrazol-5-yl)-[1,1'-biphenyl]-4-yl)methyl)-2-butyl-4-chloro-1h-imidazole-5-carboxylate
10. Propan-2-yloxycarbonyloxymethyl 2-butyl-5-chloro-3-[[4-[2-(2h-tetrazol-5-yl)phenyl]phenyl]methyl]imidazole-4-carboxylate
| Molecular Weight | 553.0 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C27H29ClN6O5 |
| XLogP3 | 6.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 552.1887957 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 552.1887957 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 786 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
Market Place
REF. STANDARDS & IMPURITIES
ABOUT THIS PAGE
76
PharmaCompass offers a list of Allisartan Isoproxil API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, Price,and more, enabling you to easily find the right Allisartan Isoproxil manufacturer or Allisartan Isoproxil supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Allisartan Isoproxil manufacturer or Allisartan Isoproxil supplier.
PharmaCompass also assists you with knowing the Allisartan Isoproxil API Price utilized in the formulation of products. Allisartan Isoproxil API Price is not always fixed or binding as the Allisartan Isoproxil Price is obtained through a variety of data sources. The Allisartan Isoproxil Price can also vary due to multiple factors, including market conditions, regulatory modifications, or negotiated pricing deals.
A ALS-3 compound manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of ALS-3 compound, including repackagers and relabelers. The FDA regulates ALS-3 compound manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. ALS-3 compound API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A ALS-3 compound supplier is an individual or a company that provides ALS-3 compound active pharmaceutical ingredient (API) or ALS-3 compound finished formulations upon request. The ALS-3 compound suppliers may include ALS-3 compound API manufacturers, exporters, distributors and traders.
ALS-3 compound Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of ALS-3 compound GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, API price, and more, enabling you to easily find the right ALS-3 compound GMP manufacturer or ALS-3 compound GMP API supplier for your needs.
A ALS-3 compound CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to ALS-3 compound's compliance with ALS-3 compound specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
ALS-3 compound CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each ALS-3 compound CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
ALS-3 compound may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (ALS-3 compound EP), ALS-3 compound JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (ALS-3 compound USP).