

1. 1,1-cyclopropanedicarboxylate
2. Cprdca
1. 598-10-7
2. 1,1-cyclopropanedicarboxylic Acid
3. 1,1-cyclopropanedicarboxylate
4. Cyclopropane-1,1-dicarboxylicacid
5. Mfcd00013727
6. Nsc626865
7. Cyclopropanedicarboxylic Acid
8. Vinaconic Acid
9. Cyclopropane, 3
10. Vinyl-malonic Acid
11. 9ty
12. Ethylenemalonic Acid
13. Einecs 209-917-2
14. Cycloprpopane-1,1-dicarboxylic Acid
15. Schembl106415
16. Propene-3,3-dicarboxylic Acid
17. Chembl1993862
18. Bdbm82142
19. Dtxsid20208526
20. Trans-cyclopropanedicarboxylic Acid
21. Zinc388470
22. Cyclopropane 1,1-dicarboxylic Acid
23. Act09890
24. Bcp26949
25. Akos009158920
26. Ac-1893
27. Cs-w002094
28. Nsc-626865
29. Ps-5731
30. Nci60_008490
31. Sy014841
32. Cyclopropane-1,1-dicarboxylic Acid, 97%
33. Db-012386
34. Am20100460
35. Ft-0606081
36. 598c107
37. W-105298
| Molecular Weight | 130.10 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C5H6O4 |
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 130.02660867 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 130.02660867 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 152 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
1,1-Cyclopropanedicarboxylic acid
CAS Number : 598-10-7
End Use API :
End Use API : Cabozantinib
About the Company : Tagoor Laboratories, established in 2018 and part of the Tagoor Group, provides APIs, advanced intermediates, and key starting materials for critical and high-growth therapeutic areas. ...
CYCLOPROPANE-1,1-DICARBOXYLIC ACID
CAS Number : 598-10-7
End Use API :
End Use API : Cabozantinib
About the Company : Founded with a mission to transform strategic capital into specialty chemicals, Ami Group focuses on Agrochemicals, Cosmetics, and Polymers. Ami Organics Ltd. is committed to meeting yo...

1,1-Cyclopropane, Dicarboxylic Acid
CAS Number : 598-10-7
End Use API :
End Use API : Ketorolac Trometamol
About the Company : Emnar Pharma was established in 2005, with a drive to become the premier integrated pharmaceuticals company in India. Its business focuses on Contract Manufacturing, Custom Synthesis, a...

1,1 Cyclopropane Dicarboxylic Acid
CAS Number : 598-10-7
End Use API :
End Use API : Cabozantinib
About the Company : Shree Ganesh Remedies is established Since 1995 with an aim to manufacture, supply and export best quality of Pharmaceutical-intermediates, Bulk drugs and Speciality Chemicals to cater ...

1, 1-Cyclopropane, Dicarboxylic Acid
CAS Number : 598-10-7
End Use API :
End Use API : Ketorolac Trometamol
About the Company : Virchow Group comprises of six active pharmaceutical ingredient (API) and drug intermediate manufacturing units and two biotech units. Incorporated in 1981, the flagship company of the ...

DRL offers a portfolio of products & services, including APIs, CMO services, generics, biosimilars & differentiated formulations.
Granules India Limited has high volume world-class facilities for APIs, PFIs, & FDFs, serving customers in over 80 countries.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
Tagoor's product development expertise, backed by our comprehensive understanding of the processes, helps us offer high-quality APIs.
Qingmu Pharma: Patients first, FDA/CEP/US-DMF/US-VMF/ASMF APIs for Humans & Vets in 100+ countries.
DRL offers a portfolio of products & services, including APIs, CMO services, generics, biosimilars & differentiated formulations.
Minakem is manufacturing small molecules APIs including corticosteroids
Gonane has API manufacturing expertise in new-age Corticosteroids, Hormones and other pharma raw materials.
Tenatra connects Indian manufacturers with global buyers through active partners in Germany, Switzerland, Belgium, Spain & Turkey.