

1. 2133-40-6
2. L-proline Methyl Ester Hydrochloride
3. H-pro-ome.hcl
4. H-l-pro-ome Hcl
5. L-proline Methyl Ester, Hcl
6. (s)-methyl Pyrrolidine-2-carboxylate Hydrochloride
7. H-pro-ome Hcl
8. Methyl (2s)-pyrrolidine-2-carboxylate Hydrochloride
9. L-proline Methyl Ester Hcl
10. Methyl Prolinate Hydrochloride
11. 7lwl7p890m
12. (2s)-2-(methoxycarbonyl)pyrrolidin-1-ium Chloride
13. Einecs 218-363-0
14. Methyl (2s)-pyrrolidine-2-carboxylate;hydrochloride
15. (s)-proline Methyl Ester Hydrochloride
16. Proline, Methyl Ester, Hydrochloride
17. Mfcd00012708
18. (s)-pyrrolidine-2-carboxylic Acid Methyl Ester Hydrochloride
19. 119680-61-4
20. Methyl Prolinate Hcl
21. H-pro-ome?cl
22. Pro-ome Hydrochloride
23. Methyl L-prolinate Hcl
24. Proline Methyl Ester Hcl
25. H-pro-ome Hydrochloride
26. Nsc-617316
27. L-proline-methyl Ester Hcl
28. Unii-7lwl7p890m
29. Schembl51792
30. Proline Methyl Ester Hcl Salt
31. L-proline Methyl Ester Hcl Salt
32. L-proline Methylesterhydrochloride
33. Proline Methyl Ester Hydrochloride
34. L-proline Methylester Hydrochloride
35. Methyl (s)-prolinate Hydrochloride
36. L-prolin Methyl Ester Hydrochloride
37. Proline Methyl Ester, Hydrochloride
38. Cs-m0706
39. Hydrogen Chloride Methyl L-prolinate
40. (s)proline Methyl Ester Hydrochloride
41. L-proline, Methyl Ester Hydrochloride
42. Akos005145521
43. Akos015846101
44. (l)-proline Methyl Ester Hydrochloride
45. Ac-7336
46. Eg-0005
47. Nsc 617316
48. (l)-proline, Methyl Ester Hydrochloride
49. L-proline Methyl Ester Hydrochloride, 98%
50. (s)-proline Methyl Ester Hydrochloride Salt
51. Methyl Proline Hydrochloride, (s)-
52. Am20090186
53. L-proline Methyl Ester Hydrochloric Acid Salt
54. P0342
55. (s)-2-(methoxycarbonyl)pyrrolidinium Chloride
56. En300-69505
57. L-proline, Methyl Ester, Hydrochloride
58. Methyl Prolinate Hydrochloride, (-)-
59. (-)-proline Methyl Ester Hydrochloride
60. (2s)-(methoxycarbonyl)pyrrolidine Hydrochloride
61. F10761
62. L-proline Methyl Ester Monohydrochloride
63. M02956
64. (s)-methylpyrrolidine-2-carboxylate Hydrochloride
65. 3,4-dihydro-l-proline Methyl Ester Hydrochloride
66. Methyl (s)-2-pyrrolidinecarboxylate Hydrochloride
67. Proline, Methyl Ester, Hydrochloride, L-
68. 133p406
69. Methyl (s)-pyrrolidine-2-carboxylate Hydrochloride
70. Q-101765
71. L-proline, Methyl Ester, Hydrochloride (1:1)
72. Q27268536
73. Z1263714077
74. (5)-pyrrolidine-2-carboxylic Acid Methyl Ester Hydrochloride
75. L-proline Methyl Ester Hydrochloride, Puriss., >=99.0% (at)
76. (s)-pyrrolidine-2-carboxylic Acid Methyl Ester, Hydrochloride Salt
| Molecular Weight | 165.62 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C6H12ClNO2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 165.0556563 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 165.0556563 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 114 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 2 |
BUILDING BLOCK
CAS Number : 2133-40-6
End Use API :
End Use API : Proline
About the Company : PMC Isochem, acquired by PMC International in 2017, is a CDMO manufacturing cGMP intermediates, APIs, and functional excipients for global pharmaceutical and personal care companies. It...
CAS Number : 2133-40-6
End Use API :
End Use API : Ambrisentan
About the Company : Blue Jet Healthcare is a global, science-driven pharmaceutical company specializing in collaboration, development, and manufacturing of advanced pharmaceutical intermediates and APIs. W...

CAS Number : 2133-40-6
End Use API :
End Use API : Proline
About the Company : Established in 2000, Shodhana Laboratories offers a wide range of APIs and intermediates and caters to the generic and custom requirements of some of the most prestigious pharma compani...

PMC Isochem is your partner for smart CDMOs of Intermediates, APIs, & excipients & a catalog of Intermediates & Generic APIs.
Shodhana continues to entrench its position on R&D, scale-up and commercialization of APIs, with supplies to 50+ countries.
Shodhana continues to entrench its position on R&D, scale-up and commercialization of APIs, with supplies to 50+ countries.
Shodhana continues to entrench its position on R&D, scale-up and commercialization of APIs, with supplies to 50+ countries.
Shodhana continues to entrench its position on R&D, scale-up and commercialization of APIs, with supplies to 50+ countries.