

1. Alpha-phenyl-2-piperidineacetic Acid
2. Ritalinic Acid
3. Ritalinic Acid, (r*,r*)-(+-)-isomer
1. D-ritalinic Acid
2. 129389-67-9
3. Ritalinic Acid, D-threo-
4. Threo-ritalinic Acid, D-
5. (+)-threo-ritalinic Acid
6. 2mnc5y0imu
7. Dl-threo-ritalinic Acid
8. Gt4165rs9h
9. (2r)-2-phenyl-2-[(2r)-piperidin-2-yl]acetic Acid
10. 54631-24-2
11. Unii-2mnc5y0imu
12. Unii-gt4165rs9h
13. D-threo Ritalinic Acid
14. Ethylphenidate Acid
15. Methylphenidate Acid
16. Alpha-phenyl-2-piperidineacetic Acid, Threo, (+/-)
17. 2-piperidineacetic Acid, Alpha-phenyl-, (alphar,2r)-
18. Schembl6099068
19. Zinc5934432
20. (2r)-2-phenyl-2-[(r)-2-piperidinyl]acetic Acid
21. Methylphenidate Related Compound A [usp Impurity]
22. .alpha.-phenyl-2-piperidineacetic Acid, Threo-(+/-)-
23. Methylphenidate Hydrochloride Impurity A [ep Impurity]
24. 2-piperidineacetic Acid, .alpha.-phenyl-, (.alpha.r,2r)-
25. 2-piperidineacetic Acid, .alpha.-phenyl-, (.alpha.r,2r)-rel-
| Molecular Weight | 219.28 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C13H17NO2 |
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 219.125928785 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.125928785 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 236 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
SCI Pharmtech offers high-quality, cost-effective APIs, advanced intermediates, & custom products with global expertise and precision.
Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulations.
Supriya Lifesciences is a cGMP-compliant API manufacturing organization with a leadership position across key & niche products.
Siegfried – A global CDMO delivering integrated pharmaceutical development and manufacturing solutions.
Malladi is a leader in Ephedrine, Pseudoephedrine Salts & Phenylephrine HCl // USFDA, EDQM, ANSM, KFDA, and TGA inspected.
Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulatio...
Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulatio...
Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulatio...
SCI Pharmtech offers high-quality, cost-effective APIs, advanced intermediates, & custom products with global expertise and p...
Malladi is a leader in Ephedrine, Pseudoephedrine Salts & Phenylephrine HCl // USFDA, EDQM, ANSM, KFDA, and TGA inspected.
Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulatio...