

1. 5118-13-8
2. 4-bromo-benzo[b]thiophene
3. 4-bromo-1-benzothiophene
4. 4-bromobenzothiophene
5. Benzo[b]thiophene, 4-bromo-
6. Mfcd08669544
7. 4-bromo-benzo(b)thiophene
8. 4-bromobenzo[b]-thiophene
9. Schembl295451
10. Dtxsid40477434
11. Bcp06885
12. Zinc8700543
13. Bbl101095
14. Rb3307
15. Stl554889
16. Akos005256733
17. Am90104
18. Cs-w019783
19. Pb20282
20. Ps-7977
21. Sy013869
22. Db-071318
23. Ft-0696229
| Molecular Weight | 213.10 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C8H5BrS |
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 211.92953 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.92953 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 28.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 126 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
CAS Number : 5118-13-8
End Use API :
End Use API : Brexpiprazole
About the Company : Founded in 2003, Senary Chem is one of the Key High-Tech Enterprises of National Torch Plan. Senary located in National Cangzhou Lingang Economic and Technological Development Zone,Cang...

CAS Number : CAS-5118-13-8
End Use API :
End Use API : Brexpiprazole
About the Company : Jinan Lead Pharmaceutical Technology Co., LTD., located in Jinan, Shandong Province, is mainly engaged in R&D, production and sales of pharmaceutical raw materials and intermediates. Th...

European CDMO and Gx manufacturer with 75 years of experience in delivering premium APIs to pharmaceutical partners worldwide.
Biophore is a research-driven global pharmaceutical company focused on niche APIs for the generic industry.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
Metrochem has been delivering customized volume & quality products to customers across the world, taking utmost care of their needs.
TAPI, a leading global supplier of APIs, provides over 350 products and customized CDMO solutions for every stage of development.
4-Bromo-Benzo[b] Thiophene
(CAS Number : 5118-13-8)