

1. 444731-73-1
2. 2,3-dimethyl-6-nitroindazole
3. 2,3-dimethyl-6-nitro-1h-indazole
4. 2h-indazole, 2,3-dimethyl-6-nitro-
5. Mfcd10703326
6. Schembl588588
7. Dtxsid20440323
8. Act04825
9. Bcp12567
10. Cs-m3239
11. 6-nitro-2,3-dimethyl-2h-indazole
12. Zinc19045402
13. Akos006302978
14. Pb28185
15. Ac-26988
16. Ds-17646
17. Sy033490
18. Am20040488
19. Ft-0684741
20. 731d731
21. J-507031
| Molecular Weight | 191.19 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C9H9N3O2 |
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 191.069476538 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 191.069476538 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 241 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
2,3-dimethyl-6-Nitro-2H-indazole
CAS Number : 444731-73-1
End Use API :
End Use API : Pazopanib Hydrochloride
About the Company : Established in August 2011, Raffles PharmaTech is a high-tech enterprise that focus on development, manufacturing and sales of high-value added active pharmaceutical ingredients and int...

2,3-Dimethyl-6-nitro-2H-indazole
CAS Number : 444731-73-1
End Use API :
End Use API : Pazopanib Hydrochloride
About the Company : Founded in 1986, Kekule has developed from a manufacturer of few molecules to a preferred vendor for many complex molecules requiring multistage synthesis. Working with customers across...

2,3-dimethyl-6-nitro-2H-indazole
CAS Number : 444731-73-1
End Use API :
End Use API : Pazopanib Hydrochloride
About the Company : VIDGAS is dedicated to delivering the highest quality SFC and HPLC purification and isolation solutions to clients across the pharmaceutical, biopharmaceutical, agrochemical, food, and ...

2,3-Dimethyl-6-nitro-2H-indazole
CAS Number : 444731-73-1
End Use API :
End Use API : Pazopanib Hydrochloride
About the Company : Alchem Phytochemicals APIs for Pharmaceuticals, Cosmetics and Nutraceuticals// FDA inspected// EU GMP certified...
