

1. 5h-benzo[b][1,4]benzothiazepine-6-thione
2. 30690-43-8
3. Nsc48666
4. Mls000705760
5. Schembl7970097
6. Chembl1413254
7. Schembl12844946
8. Dtxsid90349854
9. Hms2629g15
10. Nsc-48666
11. Zinc13555472
12. Akos005064169
13. Smr000224881
14. Dibenzo[b,f]-1,4-thiazepin-11(10h)-thione
15. Ae-641/00770058
16. 10,11-dihydrodibenzo[b,f][1,4]thiazepin-11-thione
| Molecular Weight | 243.4 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C13H9NS2 |
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 243.01764164 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.01764164 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 279 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
Dibenzo(b,f)(1,4)thiazepin-11(10H)-one
CAS Number : 3159-07-7
End Use API :
End Use API : Quetiapine Hemifumarate
About the Company : Delta Finochem Pvt Ltd. is a privately owned and professionally managed company, accredited by WHO-GMP & ISO 9001:2015 (Year of establishment 1994) Delta Finochem is a leading manufactu...

Cohance Lifesciences, offers full range of CDMO services for small molecule APIs, intermediates, ADCs, Pellets and Formulations.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
DRL offers a portfolio of products & services, including APIs, CMO services, generics, biosimilars & differentiated formulations.