

1. 2378-95-2
2. (s)-diethyl 2-(4-(methylamino)benzamido)pentanedioate
3. Diethyl (2s)-2-[[4-(methylamino)benzoyl]amino]pentanedioate
4. Diethyl N-(4-(methylamino)benzoyl)-l-glutamate
5. N-(4-n-methylaminobenzoyl)-l-glutamic Acid Diethyl Ester
6. L-glutamic Acid, N-[4-(methylamino)benzoyl]-, Diethyl Ester
7. Diethyl N-(4-methylaminobenzoyl)-l-glutamate
8. L-glutamic Acid, N-(4-(methylamino)benzoyl)-, Diethyl Ester
9. L-glutamic Acid, N-(4-(methylamino)benzoyl)-, 1,5-diethyl Ester
10. Diethyl N-(p-n-methylaminobenzoyl)glutamate
11. L-glutamic Acid, N-[4-(methylamino)benzoyl]-, 1,5-diethyl Ester
12. Einecs 219-161-5
13. Nsc 121189
14. Ec 219-161-5
15. Schembl6648903
16. Chembl4974505
17. Dtxsid20883832
18. Amy40386
19. Caa37895
20. Glutamic Acid, N-(p-(methylamino)benzoyl)-, Diethyl Ester, L-
21. Zinc1557549
22. Mfcd00136328
23. Diethyl P-(methyl)aminobenzoylglutamate
24. Bs-16228
25. Cs-0151613
26. Diethyl N-(p-methylaminobenzoyl)-l-glutamate
27. D81869
28. Diethyl N-[4-(n-methylamino)-benzoyl]glutamate
29. A855112
30. N-(4-methylaminobenzoyl)-l-glutamic Acid Diethyl Ester
31. N-[4-(methylamino)benzoyl]-l-glutamic Acid Diethyl Ester
| Molecular Weight | 336.4 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C17H24N2O5 |
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 336.16852187 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 336.16852187 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 419 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
N-(4-Methyl Aminobenzoyl)-(L)-Glutamic Acid Diethy...
CAS Number : 2378-95-2
End Use API :
End Use API : Methotrexate
About the Company : Rampex Labs, founded in 2004, is a fully cGMP-compliant pharmaceutical manufacturer with two USFDA-approved facilities in Hyderabad and Vizag, India. The Hyderabad unit specializes in a...
Methylaminobenzoylglutaminester
CAS Number : 2378-95-2
End Use API :
End Use API : Methotrexate
About the Company : Suanfarma is a B2B life sciences company focused on developing, manufacturing, and distributing high-quality ingredients for the pharmaceutical industry in an innovative and sustainable...
N-(4-(methylamino)benzoyl)-l-glutamic acid diethyl...
CAS Number : 2378-95-2
End Use API :
End Use API : Methotrexate
About the Company : Cohance Lifesciences is a leading CDMO and API platform delivering products and services across the full molecule lifecycle, from development to commercialization. With strong expertise...
N-[4-(Methylamino)benzoyl]-L-Glutamic Acid Diethyl...
CAS Number : 2378-95-2
End Use API :
End Use API : Methotrexate
About the Company : Synthland is an integrated pharmaceutical company that develops, produce and supplies Active Pharmaceutical Ingredients (APIs) and Intermediates. We also represent some well-known GMP ...

Pfanstiehl, a global leader in the manufacture of cGMP high purity, low endotoxin, low metals (HPLE-LM)TM injectable grade excipients.
Rochem, your partner in developing, sourcing, and supplying pharmaceutical & animal health ingredients of Chinese origin.
Fareva: One stop for innovative drug development, precision manufacturing and high-quality APIs.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
MARKET PLACE