

1. Piperidin-4-amine
2. 13035-19-3
3. 4-piperidinamine
4. 4-amino Piperidine
5. Piperidin-4-ylamine
6. 4-piperidineamine
7. Pperdn-4-amne
8. 4-amino-piperidine
9. 4- Aminopiperidine
10. Mfcd02179399
11. Schembl62516
12. 4-piperidinamine Dihydrochloride
13. Chembl174570
14. Dtxsid80329842
15. Act05214
16. Albb-027340
17. Bcp01546
18. Zinc2381215
19. Akos000184342
20. Ab11093
21. Am85323
22. Cs-w004330
23. Lf-0513
24. Bp-10687
25. Db-024675
26. Bb 0220565
27. Ft-0617603
28. J-005798
29. J-523968
| Molecular Weight | 100.16 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C5H12N2 |
| XLogP3 | -0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 100.100048391 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 100.100048391 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38 Ų |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 48 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
Saiming Pharmaceutical – Delivering innovative, sustainable chemical solutions with global reach and 12+ years of trusted excellence.
Trusted Partner for Innovative, Sustainable, and High-Quality API Development and Production.
Biophore is a research-driven global pharmaceutical company focused on niche APIs for the generic industry.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
Metrochem has been delivering customized volume & quality products to customers across the world, taking utmost care of their needs.
Nuray is an expert in the synthesis of Niche novel APIs, the first to launch Generics, NCEs, Advanced Intermediates // USFDA certified.
Fareva: One stop for innovative drug development, precision manufacturing and high-quality APIs.