

1. Veratraldehyde
1. Veratraldehyde
2. 120-14-9
3. Veratric Aldehyde
4. Methylvanillin
5. Vanillin Methyl Ether
6. Benzaldehyde, 3,4-dimethoxy-
7. Veratral
8. Veratryl Aldehyde
9. Veratrum Aldehyde
10. 3,4-dimethoxy Benzaldehyde
11. P-veratric Aldehyde
12. 4-o-methylvanillin
13. 3,4-dimethoxybenzenecarbonal
14. Protocatechualdehyde Dimethyl Ether
15. Protocatechuic Aldehyde Dimethyl Ether
16. 3,4-dimethoxy-benzaldehyde
17. Protocatechuecaldehyde Dimethyl Ether
18. Mfcd00003363
19. Nsc 24521
20. Fema No. 3109
21. 3, 4-dimethoxybenzaldehyde
22. Ui88p68jzd
23. Verapamil Related Compound E
24. Chebi:17098
25. Nsc-8500
26. Nsc-24521
27. Benzaldehyde,4-dimethoxy-
28. Dsstox_cid_6285
29. Dsstox_rid_78087
30. Dsstox_gsid_26285
31. Wln: Vhr Co1 Do1
32. Cas-120-14-9
33. Ccris 6285
34. Einecs 204-373-2
35. Unii-ui88p68jzd
36. Brn 0473899
37. Veratrumaldehyde
38. Ai3-08099
39. Fema 3109
40. 3,4dimethoxybenzaldehyde
41. 3,4-dimethoxybenzaldeyde
42. 3,4 Dimethoxybenzaldehyde
43. 3,4-dimethoxybenzaidehyde
44. 4,3-dimethoxybenzaldehyde
45. 4,5-dimethoxybenzaldehyde
46. Bmse010220
47. Veratraldehyde [mi]
48. Veratraldehyde [fcc]
49. Schembl25202
50. Veratraldehyde-[alpha-13c]
51. Veratraldehyde [fhfi]
52. Veratraldehyde, >=98%, Fg
53. Chembl1088937
54. Dtxsid7026285
55. Nsc8500
56. 3,4-dimethoxybenzaldehyde, 99%
57. Zinc155456
58. Act06905
59. Hy-n1096
60. Nsc24521
61. Tox21_201566
62. Tox21_303074
63. Bbl010373
64. S3214
65. Stk188425
66. Akos000118989
67. Cs-w019906
68. Ncgc00091642-01
69. Ncgc00091642-02
70. Ncgc00091642-03
71. Ncgc00257217-01
72. Ncgc00259115-01
73. Ac-10201
74. Ac-34441
75. As-11996
76. Sy004136
77. Benzaldehyde, 3,4-dimethoxy-veratraldehyde
78. Veratraldehyde (3,4-dimethoxybenzaldehyde)
79. Db-014213
80. Am20050100
81. D0507
82. Ft-0600118
83. Ft-0667232
84. Verapamil Related Compound E [usp-rs]
85. C02201
86. Ah-034/32845024
87. Q414395
88. Verapamil Related Compound E [usp Impurity]
89. W-108485
90. F2190-0618
91. Verapamil Hydrochloride Impurity G [ep Impurity]
92. Verapamil Related Compound E, United States Pharmacopeia (usp) Reference Standard
93. 3,4-dimethoxybenzaldehyde (verapamil Related Compound E - Usp), Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material
| Molecular Weight | 166.17 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 166.062994177 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.062994177 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 147 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
BUILDING BLOCK
3,4-Dimethoxybenzaldehyde (Veratraldehyde)
CAS Number : 120-14-9
End Use API :
End Use API : Methyldopa
About the Company : LUNA Chemicals Co.,Ltd. markets and manufactures world-class quality Active Pharmaceutical Ingredients and intermediate chemicals for generic pharmaceutical companies. Our Development T...

CAS Number : 120-14-9
End Use API :
End Use API : Levodopa, Methyldopa
About the Company : Zhejiang NHU Co., Ltd. was founded in 1999 and listed in 2004 (stock code 002001). Since its establishment, the company has always adhered to the concept of innovation driven developmen...

Malladi is a leader in Ephedrine, Pseudoephedrine Salts & Phenylephrine HCl // USFDA, EDQM, ANSM, KFDA, and TGA inspected.
LGM Pharma accelerates & optimizes the new product pathway from early development through commercialization.
Tenatra connects Indian manufacturers with global buyers through active partners in Germany, Switzerland, Belgium, Spain & Turkey.
Expand your portfolio with Egis- value-added generics, API capabilities, and reliable contract services to drive your growth.
TAPI, a leading global supplier of APIs, provides over 350 products and customized CDMO solutions for every stage of development.
3-(1-(dimethylamino)ethyl)phenol
(CAS Number : 105601-04-5)