Synopsis
Synopsis
0
USDMF
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


1. Nautamine
2. Diphenhydramine Di(acefyllinate)
3. F3d8g86a29
4. 6888-11-5
5. 1,2,3,6-tetrahydro-1,3-dimethyl-2,6-dioxo-7h-purine-7-acetic Acid Compd With 2-(diphenylmethoxy)-n,n-dimethylethanamine (2:1)
6. O-benzhydryldimethylaminoethanol Bis(theophylline 7-acetate)
7. Schembl49392
8. Unii-f3d8g86a29
9. Diphenhydramine Acefyllinate
10. Diphenhydramine Diacefyllinate
11. Diphenhydramine Acefyllinate [who-dd]
12. Diphenhydramine Di(acefyllinate) [mi]
13. Diphenhydramine Di(acefyllinate) [mart.]
14. Q27277582
| Molecular Weight | 731.8 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C35H41N9O9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 731.30272392 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 731.30272392 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 204 Ų |
| Heavy Atom Count | 53 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 597 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 3 |
ABOUT THIS PAGE
23
PharmaCompass offers a list of Diacefylline Diphenhydramine API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Diacefylline Diphenhydramine manufacturer or Diacefylline Diphenhydramine supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Diacefylline Diphenhydramine manufacturer or Diacefylline Diphenhydramine supplier.
A DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD], including repackagers and relabelers. The FDA regulates DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
click here to find a list of DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] manufacturers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PhamaCompass.
A DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] supplier is an individual or a company that provides DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] active pharmaceutical ingredient (API) or DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] finished formulations upon request. The DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] suppliers may include DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] API manufacturers, exporters, distributors and traders.
click here to find a list of DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] suppliers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PharmaCompass.
DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] GMP manufacturer or DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] GMP API supplier for your needs.
A DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD]'s compliance with DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] EP), DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (DIPHENHYDRAMINE ACEFYLLINATE [WHO-DD] USP).