Synopsis
Synopsis
0
CEP/COS
0
JDMF
0
EU WC
0
KDMF
0
NDC API
0
VMF
0
Listed Suppliers
0
EDQM
0
USP
0
JP
0
Others
0
FDF Dossiers
0
FDA Orange Book
0
Europe
0
Canada
0
Australia
0
South Africa
0
Listed Dossiers
DRUG PRODUCT COMPOSITIONS
0
US Patents
0
US Exclusivities
0
Health Canada Patents
US Medicaid
NA
Annual Reports
NA
Regulatory FDF Prices
NA
0
API
0
FDF
0
Data Compilation #PharmaFlow
0
Stock Recap #PipelineProspector
0
Weekly News Recap #Phispers
0
News #PharmaBuzz


| Molecular Weight | 220.18 g/mol |
|---|---|
| Molecular Formula | C10H8N2O4 |
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 220.04840674 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 220.04840674 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88 A^2 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 293 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently Bonded Unit Count | 1 |
ABOUT THIS PAGE
85
PharmaCompass offers a list of Furildioxime API manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by GMP, USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right Furildioxime manufacturer or Furildioxime supplier for your needs.
Send us enquiries for free, and we will assist you in establishing a direct connection with your preferred Furildioxime manufacturer or Furildioxime supplier.
A alpha-Furil dioxime manufacturer is defined as any person or entity involved in the manufacture, preparation, processing, compounding or propagation of alpha-Furil dioxime, including repackagers and relabelers. The FDA regulates alpha-Furil dioxime manufacturers to ensure that their products comply with relevant laws and regulations and are safe and effective to use. alpha-Furil dioxime API Manufacturers are required to adhere to Good Manufacturing Practices (GMP) to ensure that their products are consistently manufactured to meet established quality criteria.
A alpha-Furil dioxime supplier is an individual or a company that provides alpha-Furil dioxime active pharmaceutical ingredient (API) or alpha-Furil dioxime finished formulations upon request. The alpha-Furil dioxime suppliers may include alpha-Furil dioxime API manufacturers, exporters, distributors and traders.
click here to find a list of alpha-Furil dioxime suppliers with USDMF, JDMF, KDMF, CEP, GMP, and COA related information on PharmaCompass.
A alpha-Furil dioxime DMF (Drug Master File) is a document detailing the whole manufacturing process of alpha-Furil dioxime active pharmaceutical ingredient (API) in detail. Different forms of alpha-Furil dioxime DMFs exist exist since differing nations have different regulations, such as alpha-Furil dioxime USDMF, ASMF (EDMF), JDMF, CDMF, etc.
A alpha-Furil dioxime DMF submitted to regulatory agencies in the US is known as a USDMF. alpha-Furil dioxime USDMF includes data on alpha-Furil dioxime's chemical properties, information on the facilities and procedures used, and details about packaging and storage. The alpha-Furil dioxime USDMF is kept confidential to protect the manufacturer’s intellectual property.
click here to find a list of alpha-Furil dioxime suppliers with USDMF on PharmaCompass.
alpha-Furil dioxime Active pharmaceutical ingredient (API) is produced in GMP-certified manufacturing facility.
GMP stands for Good Manufacturing Practices, which is a system used in the pharmaceutical industry to make sure that goods are regularly produced and monitored in accordance with quality standards. The FDA’s current Good Manufacturing Practices requirements are referred to as cGMP or current GMP which indicates that the company follows the most recent GMP specifications. The World Health Organization (WHO) has its own set of GMP guidelines, called the WHO GMP. Different countries can also set their own guidelines for GMP like China (Chinese GMP) or the EU (EU GMP).
PharmaCompass offers a list of alpha-Furil dioxime GMP manufacturers, exporters & distributors, which can be sorted by USDMF, JDMF, KDMF, CEP (COS), WC, and more, enabling you to easily find the right alpha-Furil dioxime GMP manufacturer or alpha-Furil dioxime GMP API supplier for your needs.
A alpha-Furil dioxime CoA (Certificate of Analysis) is a formal document that attests to alpha-Furil dioxime's compliance with alpha-Furil dioxime specifications and serves as a tool for batch-level quality control.
alpha-Furil dioxime CoA mostly includes findings from lab analyses of a specific batch. For each alpha-Furil dioxime CoA document that a company creates, the USFDA specifies specific requirements, such as supplier information, material identification, transportation data, evidence of conformity and signature data.
alpha-Furil dioxime may be tested according to a variety of international standards, such as European Pharmacopoeia (alpha-Furil dioxime EP), alpha-Furil dioxime JP (Japanese Pharmacopeia) and the US Pharmacopoeia (alpha-Furil dioxime USP).